Вирішення спорів про відшкодування заподіяної шкоди

#

Необхідність у компенсації шкоди / збитків виникає внаслідок делікту – протиправної поведінки, бездіяльності або рішення. При розгляді цього питання слід розділити майнову та моральну шкоду.

Питання про відшкодування збитків часто тягне за собою суперечки та спори між суб’єктами правовідносин. Основна складність у цій ситуації пов’язана з правильним розрахунком суми компенсації. Судова практика при вирішенні цієї категорії спорів характеризується неоднорідністю. Визначальним чинником у таких справах є досвід адвоката, який представляє інтереси заявника.

Вирішення спорів про відшкодування збитків є важливою сферою діяльності для команди фахівців Адвокатського об’єднання «Аксіома+». Наша допомога незмінно починається з розгляду реальних перспектив справи. Ми не даємо клієнтам хибних надій, але ми готові відстоювати їхні інтереси з повною відданістю.

Юридична допомога у вирішені спорів, пов’язаних з компенсацією заподіяної шкоди

Така категорія справ ґрунтується на положеннях Цивільного кодексу України, а також Господарського кодексу України, якщо справа стосується юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Насамперед, законодавство регламентує підстави та порядок відшкодування збитків.

Під час аналізу справи та підстав для стягнення враховуються такі складові:

  • Що є об’єктом заподіяння шкоди (здоров’я, майно, життя, інший об’єкт);
  • Що призвело до заподіяння шкоди (постачання неякісних товарів, джерело підвищеної небезпеки тощо);
  • Хто завдав шкоду (юридична чи фізична особа, державний службовець або працівник підприємства, недієздатна або малолітня особа, інший суб’єкт).

Розтлумачуючи поняття «відшкодування матеріальної шкоди» (відшкодування майнової шкоди), слід виділити в ньому дві складові:

  • Реально завдані збитки (вартість втраченого або пошкодженого майна плюс витрати на усунення наслідків правопорушення);
  • Упущену вигоду.

Відповідно до положень статті 1166 Цивільного кодексу України, відшкодування заподіяної шкоди провадиться за наявності певних умов:

  • Неправомірність дії чи бездіяльності або рішення, внаслідок чого завдано шкоду;
  • Нанесення шкоди особистим немайновим правам або майну фізичної чи юридичної особи;
  • Наявність причинного зв’язку між дією чи бездіяльністю або рішенням та шкодою, що виникла;
  • Наявність вини особи, яка заподіяла шкоду.

Окрім того, у цій категорії справ нашим адвокатам доводиться вирішувати проблеми пов’язані з моральною шкодою.

Відповідно до вимог чинного законодавства, на компенсацію моральної шкоди можна претендувати за таких умов:

  • Принижена честь, гідність чи ділова репутація особи;
  • Спричинені душевні страждання в результаті протиправних дій, пошкодження або знищення майна;
  • Особа зазнала фізичного болю, страждання внаслідок травми, каліцтва.

Після того, як будуть визначені підстави для стягнення заподіяної шкоди, наші спеціалісти розробляють стратегію подальших дій. Доволі часто є сенс починати з переговорів з протилежною стороною, адже доводи та аргументи адвоката можуть переконати її в недоцільності суду. Однак коли обопільно досягти домовленості не вдається, складення позовної заяви до суду – виправданий та ефективний крок.

Дії адвоката в спорах про відшкодування заподіяної шкоди

Судова практика у спорах, пов’язаних з компенсацією моральної шкоди, характеризується крайньою суперечливістю. У таких справах можуть призначати абсолютно різні розміри компенсації. Іноді різниця вимірюється в десятках тисяч гривень.

За загальними правилами розмір відшкодування залежить від обставин справи. При розгляді справи суд керується принципами справедливості та розумності. Проте, враховуючи практику, сторони здатні переконати суд у необхідності збільшення або зменшення суми компенсації.

Адвокату вкрай необхідно знайти та надати суду всі докази нанесення моральної шкоди. Іноді це може бути експертний висновок психолога, свідчення колег та родичів. Якщо йдеться про кар’єру, роботу, то можна надати конкретний розрахунок упущеної зарплати.

Вирішальну роль в успішному вирішені такої категорії справ відіграє допомога адвоката при складенні позовної заяви про відшкодування заподіяної шкоди. Наші фахівці без зайвих деталей, чітко та лаконічно викладуть обставини справи та підкріплять їх нормативно-правовим обґрунтуванням. При цьому спеціалісти нашого адвокатського об’єднання готові з однаковою ефективністю як займатися позовом щодо матеріальної шкоди, так і розробити позовну заяву про відшкодування моральної шкоди.

Виникли питання?Залишіть свій номер і ми вам обов'язково зателефонуємо
Наша команда
Дякую!Ми зв’яжемось з Вами найближчим часом!
Дізнайтеся, що потрібно для перерахунку вашої військової пенсії
Отримайте точний розрахунок на скільки збільшиться ваша військова пенсія:
Отримайте точний розрахунок на скільки збільшиться ваша військова пенсія: