Змістом права власності є права (правомочності) володіння, користування та розпорядження своїм майном – так звана «цивілістична тріада».
Негаторний позов – це один з основних засобів захисту права власності поряд з позовами про визнання права власності та віндикаційними позовами. При цьому важливо розмежовувати ці юридичні категорії. Віндикаційний позов спрямований на захист права володіння, негаторний – на захист прав розпорядження та користування. Позивач за негаторним позовом у праві вимагати усунути наявні перешкоди чи зобов’язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод. Означений спосіб захисту спрямований на усунення порушень прав власника, які не пов’язані з позбавленням його володіння майном. Визначальним критерієм для розмежування віндикаційного й негаторного позовів є наявність або відсутність в особи права володіння майном на момент звернення з позовом до суду.
Усунення перешкод у здійсненні права власності (негаторний позов) – це певний алгоритм правових дій, для здійснення яких потрібен адвокат відповідної спеціалізації. Послугами такого фахівця ви можете скористатися в адвокатському об’єднанні «Аксіома+». Наша команда готова захищати ваші інтереси незалежно від масштабів проблеми. Головне – що для вас це важливо та потрібно!
Коли необхідна допомога адвоката для усунення перешкод у здійсненні права власності?
Найпоширенішими причинами пред’явлення негаторного позову є такі:
До негаторних позовів належать також позови, пов’язані з виведенням майна з-під арешту. Досвідчений адвокат із захисту прав власності АО «Аксіома+» готовий проконсультувати вас стосовно того, наскільки перспективним буде такий позов з урахуванням конкретних обставин.
Важливий нюанс: право подання негаторного позову має не тільки власник, але і будь-яка особа, яка на законних підставах володіє майном. Наприклад, такий позов може бути поданий орендарем або суборендарем, якщо він вважає, що його інтереси щодо користування майном порушуються. Виключно орендар може подати позов до власника.
Адвокат з негаторних позовів повністю бере на себе всі нюанси оформлення документації для подання в суд. Хороший адвокат не допустить помилок при підготовці позовної заяви, коректно сформулює вимоги, врахує умови та порядок пред’явлення таких позовів відповідно до процесуального законодавства.
Негаторний позов подається на підставі статті 391 Цивільного кодексу України. Терміни позовної давності стосовно цієї категорії справ не застосовуються. Позов спрямований на усунення порушень, що наявні на момент звернення до суду. Якщо правопорушення припиняється, його наслідки ліквідовані, обґрунтування для подання позову усуваються. Водночас, крім задоволення вимог негаторного позову, додатково можна вимагати відшкодування збитків або шкоди.
Негаторний позов подається якщо:
Позов про усунення перешкод щодо користування та розпорядження майном повинен містити відповіді на такі запитання: