Процес рейдерства – це заволодіння бізнесом або майном усупереч бажанню чи волі власника та навіть без його відома.
Виокремлюють такі способи рейдерського захоплення:
- створення корпоративних конфліктів;
- підроблення документації;
- перереєстрація бізнесу чи його активів;
- фізичне захоплення.
У будь-якому випадку легше захистити, ніж потім «відвоювати» захоплені активи. Звернувшись до адвоката, кожне підприємство отримує свій порядок дій, індивідуальні поради та набір відповідних документів залежно від результатів проведеного юридичного, бухгалтерського та корпоративного аудиту.
На сьогодні діє спрощений порядок реєстрації змін складу учасників підприємтва (ТОВ, ФОП, ООО тощо). Тепер це можна легко організувати без вашого відома, маючи акт приймання-передачі частки в статутному капіталі. Акт засвідчують у нотаріуса, але оскільки він оформлюється не на нотаріальному бланку, у нотаріуса не зберігаються копії таких документів. Найчастіше фальсифікацію документів здійснюють через недобросовісних реєстраторів.
Незважаючи на недавно прийнятий Закон про протидію рейдерству, забувати про самооборону не варто. Ми підготували кілька порад, скориставшись якими ви можете самостійно захистити свій бізнес.
У таких питаннях варто завчасно подбати про перевірку документації, усунення моментів, що можуть спровокувати ризики захвату, подбати про захист майна від можливості його відчуження.
Які кроки необхідно зробити, щоб захистити свій бізнес від нападу
- Проаналізувати внутрішню документацію фірми та статути, додати пункти про спірні ситуації і шляхи їх врегулювання.
- Прописати передбачену за порушення корпоративних домовленостей відповідальність.
- Прописати інструкцію механізмів щодо зміни складу власників, закріпити механізм контролю за керівництвом при вчинення операцій, підписування контрактів та договорів, що передбачають відчуження актів, передачі майна, залучення кредитних коштів та позик тощо.
- Регулярно моніторити інформацію про ваш бізнесу в ЄДР, Державному реєстрі прав на нерухоме майно та в ЄДР судових рішень. У разі будь-якої підозрілої активності – бити на сполох.
- Регулярно проводити інструктаж працівників щодо дій під час перевірок та обшуків контролюючими органами. Складіть інструкцію, забезпечте усіх робітників та посадових осіб необхідною інформацією.
- Прописати у відповідних документах чітко визначені права та можливості повноважень виконавчого органу, керівників підрозділів, порядок їхньої взаємодії. Не забувайте підписувати договори про нерозголошення конфіденційної інформації.
- Перед укладанням договорів з контрагентами перевірити їх у ЄДР, ЄДР судових рішень та Єдиному реєстрі боржників або замовити послугу Due Diligence (повна детальна юридична перевірка контрагента) в адвоката.
- Проструктурувати бізнес так, щоб усю виробничу та торгову діяльність здійснювали юридичні особи, але щоб підконтрольна вона була власнику. Нерухоме майно можна передати в іпотеку підконтрольним юридичним особам, а в разі потреби можна сформувати «штучну кредиторську заборгованість», щоб вивести її на підконтрольні підприємства.
Зберігати корпоративні документи, активи та документи на право власності краще не в місці розташування підприємства. Це вбереже від таких ситуацій, як втрата документів під час незаконного проникнення на підприємство або вилучення їх під час обшуку. Можна залишити документи на зберігання в адвоката – тоді їх захист буде підкріплений додатково «адвокатською таємницею».
Превентивні послуги протидії рейдерству:
- консультації щодо питань протидії можливому рейдерському захопленню;
- впровадження заходів щодо запобігання незаконному захопленню підприємства;
- правовий аналіз документації, статутів, договорів на предмет ризиків рейдерського захоплення;
- усунення помилок та виправлення ризикових моментів у документації, юридичний супровід реєстрації цих змін;
- правовий контроль операцій з частками статутного фонду;
- допомога зі структуруванням бізнесу та оптимізацією його процесів;
- консультації щодо впровадження комплексу інформаційної безпеки;
- створення ефективних захисних дій щодо протиборства незаконному захопленню.
Захист інтересів постраждалих від рейдерських атак:
- протидія рейдерському захопленню;
- підготовка персоналу до рейдерського захоплення;
- допомога в підготовці документів;
- підготовка та подання позовів, заяв, клопотань, скарг;
- залучення засобів масової інформації;
- супровід поданих документів у суді;
- відповідальне зберігання документів.