Чому можуть позбавити батьківських прав?
Стаття 164 Сімейного кодексу України визначає, що батьків можуть позбавити відповідних прав. Підстави для цього можуть бути різними, зокрема якщо батько чи мати:
Здебільшого суд позбавляє батьківських прав через ухилення від виконання батьками своїх обов’язків щодо виховання дитини. Які саме обов’язки мають батьки перед своїми дітьми, визначає стаття 150 Сімейного кодексу України.
Обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини (ст. 150):
У Постанові Верховного Суду зазначене ширше тлумачення батьківських обов’язків. Зокрема вважається, що батьки ухиляються від їх виконання, якщо вони:
Якщо в сім’ї двоє чи більше дітей, то одного або обох батьків можуть позбавити батьківських прав як щодо однієї дитини, так і щодо всіх.
Чи складно позбавити батьківських прав?
Процедура позбавлення батьківських прав складна. Адже це вимагає обов’язкового залучення Служби у справах дітей. Служба складає власний висновок, в якому зазначено, чи справді батька або матір слід позбавити прав.
Звернутися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, крім батька або матері, можуть опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор та навіть сама дитина, якщо їй вже є 14 років.
Як домогтися позбавлення батьківських прав?
Алгоритм дій має бути таким:
Що відбувається після позбавлення батьківських прав?
Окрім психологічних та соціальних, позбавлення батьківських прав має й правові наслідки. Згідно з законодавством, ті, кого позбавили таких прав, втрачають особисті немайнові права щодо дитини та звільняються від обов’язків щодо її виховання, перестають бути законними представниками дитини, втрачають права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям із дітьми.
Чи має той із батьків, кого позбавили батьківських прав, платити аліменти?
Батько або матір, яких було позбавлено батьківських прав, не звільняються від обов’язку щодо утримання дитини. Так, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд прийме рішення перераховувати аліменти на особистий рахунок дитини у відділенні Ощадбанку. Також суд зобов’яже матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у 30-денний термін з того дня, коли рішення суду набуває чинності.
Що буде з дитиною у разі позбавлення її батьків опіки над нею?
Якщо дитина проживала з кимось із батьків, кого було позбавлено батьківських прав, можливість їхнього подальшого проживання в одному житловому приміщенні вирішується за результатами розгляду справи. Так, суд може прийняти рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав із житла, де він мешкає з дитиною. Але це за умови, що в нього є інше житло. Суд може навіть примусово поділити житло чи зобов’язати здійснити його обмін.
Як показує судова практика, найчастіше дитина залишається жити з другим із батьків. Якщо ж це неможливо через певні обставини, то переважне право на передання їм дитини мають бабуся та дідусь, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, а також мачуха або вітчим. А якщо можливості передати їм дитину також немає, вихованням займатиметься орган опіки та піклування.
Чи може батько і/або мати бачитися з дитиною у разі позбавлення батьківських прав?
Мати або батько, позбавлені батьківських прав, можуть бачитися з дитиною з дозволу суду. Для цього необхідно подати до суду відповідну заяву про надання права на побачення. Розглядаючи таку заяву, суд перевірить, чи не завдадуть шкоди життю, здоров’ю та моральному вихованню дитини такі побачення. Якщо ні, суд може дозволити разові або періодичні побачення з дитиною за умови присутності іншої особи.