Ви творча людина й створили у власних чи певних комерційних цілях твір чи склали музику, виготовили будь-який продукт у вигляді комп’ютерної програми, сайту – відповідно, ваша діяльність призвела до створення якісно нових, невідомих раніше духовних чи матеріальних цінностей.
Безперечно, саме ви маєте права на створені твори, адже головне правило захисту авторського права полягає в тому, що воно виникає в момент створення твору автоматично і триває безстроково (немайнове право) або довічно і ще 70 років від дня смерті автора (майнове право), згідно із Законом України «Про авторське право та суміжні права».
Більше 130 років авторські права захищає Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів. Однак безліч авторів, наприклад журналістів, неодноразово ставали жертвами порушення авторських прав, бо тексти їхніх робіт «привласнювали» конкуренти.
Відповідно процедура доведення та захисту авторства в такому випадку була і залишається дієвою лише через суд, що є не зовсім просто та швидко.
Задля уникнення спорів, радимо зареєструвати свої авторські права. Результат авторської праці реєструє спеціальний орган – Укрпатент.
Процедура реєстрації авторського права на твір
Для державної реєстрації авторського права на твір автору або довіреній особі необхідно подати такий пакет документів:
Протягом двох місяців з дати подання відповідних документів заявник отримує свій охоронний документ – свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір, яке буде містити відомості про твір та його автора.
Крім того, при реєстрації відбувається ще й депонування – передача примірника на зберігання. Датою реєстрації авторського права на твір буде дата занесення відомостей про реєстрацію до Державного реєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір.