Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Стаття 28 Конституції України закріплює право кожного на повагу до його гідності та забороняє застосовувати покарання або поводження, що принижує гідність людини. Згідно зі статтею 68 Конституції України обов’язок кожного неухильно додержуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Чинне законодавство України не дає визначень понять честь, гідність чи ділова репутація, оскільки вони є морально-етичними категоріями й одночасно особистими немайновими правами, яким закон надає значення самостійних об’єктів судового захисту.
Честь – це позитивна соціальна оцінка особи в очах її оточення, яка ґрунтується на відповідності її діянь (поведінки) загальноприйнятим уявленням про добро і зло. З цим словом пов’язана оцінка суспільством моральних та інтелектуальних особливостей людини.
Гідність – це та цінність людини, якої вона набуває і яку зберігає в суспільстві. Це усвідомлення людиною факту, що вона володіє не зганьбленими моральними та інтелектуальними якостями.
Ділова репутація фізичної особи – це набута особою суспільна оцінка її ділових і професійних якостей при виконанні нею трудових, службових, громадських чи інших обов’язків. Це немайнове благо, яке підлягає захисту законом.
Ділова репутація юридичної особи – це оцінка її підприємницької, громадської, професійної чи іншої діяльності, яку здійснює така особа як учасник суспільних відносин.
Способи захисту честі, гідності і ділової репутації
Фізична чи юридична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації відповідно до статей 94 та 277 Цивільного кодексу України.
Інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені) вважається недостовірною інформацією.
Способами захисту честі, гідності чи ділової репутації від поширення недостовірної інформації є:
Вибір конкретного методу залежить від бажання клієнта АО «Аксіома+».
Що входить до складу правопорушення і може бути підставою для задоволення позову в суді?
Юридичним складом правопорушення є сукупність таких обставин:
Що слід розуміти під поширенням інформації?
Перелік послуг АО «Аксіома+» у сфері захисту честі, гідності та ділової репутації: